Tuesday, December 5, 2023


Rumuńska wystawa Timișoara Seniorów / Laboratorium pamięci w Krakowie

Rumuńska wystawa Timișoara Seniorów / Laboratorium pamięci w Krakowie Podróż do przeszłości Timisoary w opowieściach starszych mieszkańców miasta – Wojewódzka…

By Ignat Timar , in Bez kategorii , at 17 listopada, 2023

Rumuńska wystawa Timișoara Seniorów / Laboratorium pamięci w Krakowie

Podróż do przeszłości Timisoary w opowieściach starszych mieszkańców miasta

– Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, 24.11 – 31.12.2023 –

 

Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wyjątkową wystawę łączącą sztukę, badania dokumentalne i ekspresję audiowizualną, na której poznamy miasto Timișoara i historie życia jego seniorów.

 

Wystawa „Timisoara seniorów / Laboratorium pamięci” zostanie otwarta w piątek, 24 listopada 2023 r. o godz. 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, II piętro, sala 247 i będzie można ją zwiedzać od 24.11 do 31.12.2023 r.

 

Otwarcie wystawy będzie okazją do kontaktu z rumuńską artystką Renée Renard i jej pracami inspirowanymi pamięcią i historią rodzin seniorów z Timisoary, a także do obejrzenia galerii zdjęć i filmu dokumentalnego „Timisoara Seniorów”.

 

Projekt „Timișoara seniorów” został zrealizowany w tym roku przez Stowarzyszenie Pietatea Bănățeană w Timișoarze i był wynikiem dokumentacji 10 wycieczek oprowadzanych przez seniorów z Timisoary po miejscach o znaczeniu emocjonalnym, w ramach badań antropologicznych koordynowanych przez Stowarzyszenie Iscoada, we współpracy z Wydziałem Socjologii i Psychologii Uniwersytetu Zachodniego w Timișoarze. Polska wersja filmu dokumentalnego powstała przy wsparciu Koła Naukowego Rumunistów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

„Laboratorium pamięci” obejmuje prace rumuńskiej artystki Renée Renard, która w swojej twórczości artystycznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z konwergencją nauki, sztuki i badań dokumentalnych, łącząc przeszłość i teraźniejszość seniorów Stowarzyszenia Banana Pieta w Timișoarze. Renée Renard od ponad 10 lat zajmuje się tematami związanymi z pamięcią i historią rodziny. Zainicjowała koncepcję Warsztatów Pamięci i koordynowała warsztaty z dziećmi i młodzieżą na temat drzewa genealogicznego i historii rodziny. Autorem grafik jest Ciprian Chirileanu.

 

Wystawa „Timișoara Seniorów / Laboratorium Pamięci” jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowana z programu Grow Timișoara 2023, prowadzonego przez Centrum Projektów Miasta Timișoara, ze środków przyznanych z budżetu państwa za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury.

 

Lokalizacja: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, Et. II

Wernisaż: Piątek, 24 listopada 2023 r., godz. 17:00, sala 247

Termin wystawy: 24 listopada – 31 grudnia 2023 r.

Organizatorzy: Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Stowarzyszenie Rynku Banackiego w Timișoarze

Partnerzy: Wydział Opieki Społecznej w Timisoarze, Koło Naukowe Rumunistów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, TVR Timișoara