Consulatul Onorific al României la Cracovia a fost deschis in mod oficial incepand din 14 Septembrie 2020

Consulatul Onorific al României la Cracovia a fost deschis in mod oficial începand din 14 Septembrie 2020   Pe 14…

By Ignat Timar , in Uncategorized @ro , at septembrie 16, 2020

Consulatul Onorific al României la Cracovia a fost deschis in mod oficial începand din 14 Septembrie 2020

 

Pe 14 septembrie 2020 , Ignat Timar, consulul onorific al României la Cracovia, și-a început oficial misiunea, primind documentele de nominalizare de la Ambasadorul României in Republica Polona domnul Ovidiu Dranga.

Această zi specială pentru comunitatea românească din Cracovia a început cu vizita oficială a domnului ambasadorul Ovidiu Dranga și a nou-numitului Consul onorific, domnul Ignat Timar, la primarul orașului, domnul Jacek Majchrowski. Întâlnirea a fost o ocazie de prezentare oficială a noului consul onorific al Romaniei la Cracovia. Ambasadorul a subliniat meritele consulului Ignat Timar, care a fost implicat de ani de zile in activitatea comunitatii romanesti din Cracovia si din imprejurimi, inclusiv în organizarea de evenimente culturale în orașul nostru promovând cultura și tradițiile românești ( de exemplu Festivalul Culturii Române sau Ziua României). De asemenea, a fost discutat programul-cadru de funcționare al consulatului de la Cracovia, care acoperă atât initiativele culturale, cât și sprijinirea dezvoltării în continuare a schimburilor economice. Domnul Ambasador Ovidiu Dranga a subliniat cât de important este ca Polonia și România – ca vecini apropiați – să se cunoască mai bine, dezvoltând multiple relații culturale și construind legături economice mai puternice.

După întâlnirea de la primărie, biroul noului consulat a fost deschis oficial la adresa de pe strada Tadeusza Śliwiaka 48. Domnul Ambasador Ovidiu Dranga a predat domnului consul Ignat Timar documentele de înființare a consulatului României la Cracovia, subliniind sprijinul ambasadei pentru activitățile desfășurate de consulat. La aceasta ceremonie restransa, ca urmare a restrictiilor impuse de pandemie, au participat, printre altii reprezentanți ai societății polono-române din Cracovia, al cărui președinte este domnul consul Ignat Timar. Autoritățile din Cracovia au fost reprezentate de doamna Beata Sabatowicz, directoarea adjuncta a cancelariei primarului din Cracovia, care este responsabila pentru relațiile externe ale orașului nostru.

Domnul Consul Ignat Timar trăiește în Polonia de peste douăzeci ani, promovand cultura și istoria României in Cracovia si in imprejurimi . Acum activitatea sa capătă o nouă dimensiune mai oficiala care sa rezulta intr-o activitate si mai stransa intre cele 2 tari. Vă dorim sincer punerea în aplicare a tuturor planurilor dumneavoastra.

Surse:

http://krakow.pl/otwarty_na_swiat/2645,artykul,konsulaty.html

https://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,1331,0,1343,otofoto.html

https://www.krakow.pl/otwarty_na_swiat/wydarzenia_miedzynarodowe_z_udzialem_prezydenta_miasta_krakowa/242728,143,komunikat,konsulat_rumunii_w_krakowie_otwarty.html?_ga=2.24091450.101484997.1600157134-1562219812.1589972037