Tuesday, December 5, 2023


Wystawa „Jeden naród o dwóch sztandarach”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na wystawę pt. „Jeden naród o dwóch sztandarach”. Wystawa…

By merlin , in Kultura , at 18 listopada, 2021


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na wystawę pt. „Jeden naród o dwóch sztandarach”.
Wystawa została przygotowana z okazji 100. rocznicy podpisania konwencji o przymierzu odpornym oraz konwencji wojskowej między Rumunią a Polską w marcu 1921 r. Na wystawie prezentowane są historyczne fotografie i materiały dokumentujące tworzenie i funkcjonowanie przymierza w latach 1918–1926 oraz stulecia przyjaźń polsko-rumuńskiej. Inauguracja ekspozycji odbyła się w maju br. w Warszawie podczas konferencji historyczno-dyplomatycznej o tym samym tytule, w której udział wzięli przedstawiciele rządów i dyplomacji Rumunii i Polski oraz polscy i rumuńscy historycy. Podczas tego wydarzenia zostały zaprezentowane tomy dyplomatyczne i wojskowe zawierające 109 dokumentów dotyczących tworzenia i funkcjonowania przymierza w latach 1918–1926. Jest on pierwszą, tak w historiografii polskiej, jak i rumuńskiej trójjęzyczną edycją źródeł, dotyczących przymierza obu państw. Inicjatorzy projektu – prof. Krzysztof Nowak i prof. Henryk Walczak – zajmujący się od lat międzywojenną historią obu krajów, zbadali archiwa polskie, krajowe (Archiwum Akt Nowych, Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie) i zagraniczne (Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce) oraz archiwa rumuńskie (Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Bukareszcie i także stołeczne Rumuńskie Archiwum Wojskowe).
Organizatorem wystawy jest Ambasada Rumunii w RP oraz Rumuński Instytut Kultury.
Miejsce ekspozycji: II piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Termin ekspozycji: 17.11.2021 – 31.12.2021