Thursday, September 21, 2023


Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Wiersze w mieście 2020”, wyeksponowanej w przestrzeni zewnętrznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1).

Od 28 lipca do końca września zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Wiersze w mieście 2020”, wyeksponowanej w przestrzeni zewnętrznej Wojewódzkiej Biblioteki…

By Ignat Timar , in Bez kategorii , at 28 lipca, 2020

Od 28 lipca do końca września zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Wiersze w mieście 2020”, wyeksponowanej w przestrzeni zewnętrznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1).

Wśród 19 europejskich poetów uczestniczących w projekcie znaleźli się Andrei Dósa i Andrei Gamarț.

Wystawa plenerowa „Wiersze w mieście 2020” została przygotowana w ramach projektu o takiej samej nazwie, zorganizowanego wiosną tego roku przez EUNIC Warszawa – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.

Rumuński Instytut Kultury w Warszawie gościł wystwę w okresie maj-czerwiec br., a teraz przedstawia ją w Krakowie, we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną oraz Towarzystwo Polsko Rumuńskie w Krakowie. Na planszach wielkoformatowych zaprezentowane są wiersze 19 poetów europejskich w wersji dwujęzycznej, w oryginalnym języku oraz w języku polskim, jak również zdjęcia i notki biograficzne poetów i ich tłumaczy.

Na zaproszenie Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie w projekcie brali udział poeci Andrei Dósa (Rumunia, w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas) i Andrei Gamarț (Republika Mołdawia, w przekładzie Olgi Bartosiewicz-Nikolaev).

Zagadnienia związane z ekologią oraz przyszłością planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska stały się inspiracją dla twórców popularyzującej poezję akcji „Wiersze w mieście”. Razem z Andreiem Dósa i Andreiem Gamarțem w projekcie biorą udział autorki i autorzy pochodzący z: Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Republiki Malty, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Andrei Dósa urodził się w 1985 r. w Braszowie, gdzie ukończył studia uniwersyteckie na kierunku „Innowacja w kulturze”. Opublikował tomy: Când va veni ceea ce este desăvârşit („Kiedy nadejdzie to, co doskonałe”), Wydawnictwo Tracus Arte, 2011; American Experience, Wydawnictwo Cartea Românească, 2013; Nada, Wydawnictwo Pandora M, 2015; Adevăratul băiat de aur, (Prawdziwy złoty chłopak) Oficyna wydawnicza Max Blecher, 2017. W 2018 r. nakładem wydawnictwa Polirom ukazała się jego powieść Ierbar („Zielnik”). Przełożył wiele książek z języka angielskiego i węgierskiego. W 2017 został zaproszony, jako jeden z dziesięciu autorów, do udziału w programie New European Voices na platformie Literature Across Frontiers.

Andrei Gamarț, ur. w 1980 roku, artysta wizualny i poeta. Współzałożyciel grupy literackiej Humanzone (Kiszyniów). Opublikował trzy tomy poezji: Roșul comun (Zwyczajna czerwień, Arc, 2001), Măsura aproapelui (Miara bliskości, Museum, 2004) oraz Eu spun dragoste (Ja mówię miłość, Samizdat, 2007). Obecnie żyje i pracuje w Bukareszcie.

Strona projektu Wiersze w mieście: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/

Organizatorzy:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie