Thursday, September 21, 2023


Wjazd, wyjazd i tranzyt przez Rumunię samochodem osobowym.

Zródło: https://www.gov.pl/web/rumunia/wjazd-wyjazd-i-tranzyt-przez-rumunie SYTUACJA EPIDEMICZNA W RUMUNII, WARUNKI WJAZDU I KWARANTANNY 16.09.2020 SYTUACJA EPIDEMICZNA Średnia ilość zachorowań na COVID-19 w Rumunii…

By Ignat Timar , in Bez kategorii , at 22 czerwca, 2020

Zródło: https://www.gov.pl/web/rumunia/wjazd-wyjazd-i-tranzyt-przez-rumunie

SYTUACJA EPIDEMICZNA W RUMUNII, WARUNKI WJAZDU I KWARANTANNY

16.09.2020

SYTUACJA EPIDEMICZNA

Średnia ilość zachorowań na COVID-19 w Rumunii utrzymuje się, w ciągu ostatnich kilku tygodni, na poziomie ok. 86 przypadków na 100 tys. mieszkańców, dla porównania w Polsce współczynnik ten wynosi ok. 19 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Najwięcej przypadków potwierdzono w Bukareszcie oraz w województwach: Suczawa, Angers, Braszów Prahowa, Galati, Jassy oraz Dambovita.

Funkcjonują standardowe zalecenia dot. prewencji COVID-19 tj. zachowanie dystansu społecznego, częste mycie lub dezynfekcja rąk, unikanie dotykania gołymi rękami klamek, dystrybutorów paliwa, przycisków wind etc.

Noszenie masek jest wymagane w zamkniętych pomieszczeniach, sklepach, instytucjach publicznych i środkach komunikacji publicznej.

Władze wojewódzkie maja prawo wprowadzać dodatkowe środki ostrożności i w części z nich obowiązuje np. wymóg noszenia maseczek również na zewnątrz, organicznie działalności restauracji do stolików na zewnątrz lokalu lub przygotowanie posiłków tylko na wynos itp.

W Rumunii jest możliwość wykonania odpłatnego testu na COVID-19 w większości prywatnych laboratoriów/sieci medycznych.

WJAZD i KWARANTANNA

Polacy bez obowiązku izolacji domowej/ kwarantanny po wjeździe do Rumunii.

Polska jest uznawana przez władze Rumunii za kraj bezpieczny epidemicznie. Tym samym osoby przybywające z Polski do Rumunii, nie muszą odbywać 14-dniowej izolacji domowej/ kwarantanny.

Podróżni przybywający do Rumunii z Polski, a także osoby przejeżdżające tranzytowo przez Rumunię, nie muszą spełniać dodatkowych wymagań formalnych – nie są wymagane testy na COVID-19.

Aktualna lista krajów uznawanych za niebezpieczne epidemicznie – tj. po przyjeździe z których w Rumunii obowiązuje 14 dniowa izolacja domowa/kwarantanna, dostępna pod linkiem:

https://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19/1944-lista-state-cu-risc-epidemiologic-ridicat-27-08/file

W razie wątpliwości lub potrzeby konsultacji przypadków nietypowych dot. przyjazdu lub przejazdu przez Rumunię, należy kontaktować się bezpośrednio z centrum informacyjnym Rumuńskiej Policji Granicznej: pfr@igpf.ro

Od 16.09.2020 nie obowiązuje zakaz bezpośrednich lotów rejsowych pomiędzy Polska, a Rumunią. Dostępność poszczególnych lotów pomiędzy Rumunią, a Polską należy sprawdzać na stronach internetowych operatorów lotniczych lub w biurach podróży.